Да, има общо между физика и философия!
Написах тази статия предимно, защото от година и нещо това е най-често задаваният ми въпрос: "Ама какво е общото между физика и философия?" Така следващия път, когато някой ме попита, просто ще му дам линк към тази публикация - изморих се да обяснявам, наистина!
А самият факт, че толкова много хора ме питат един и същи въпрос, означава, че такава статия заслужава да се напише, защото явно витае някакво много сериозно неразбиране на същността на физиката и на философията.
В училище ги учим като отделни предмети, доколкото изобщо нещо се учи по физика, (може би освен ако не си от НПМГ) и доколкото имаме някакъв досег с философията.
Но разпределението на предметите в училище съвсем не означава, че физиката и философията са две различни неща! Това, че имаме часове по различни предмети, отграничени един от друг с биенето на звънец, НЕ означава, че това са независими и съвсем различни области на познанието, които по някакво чудо са се оказали точно толкова на брой, че да се поместят по два часа седмично.. Училището е нещо вторично. Нещата, които се преподават, са така разпределени, че да ни е по-лесно да получим по малко основни познания в различни насоки. Да си имаме понятие от това кои са въпросите, на които човек е отговорил, и кои са тези, на които още търси отговор.
А човек задава въпроси за всичко. Всички знаем, че например в древна Гърция е имало много умни хора, които от сегашна гледна точка са били едновременно философи, астрономи, математици, оратори, поети, музиканти, лекари.. И това е съвсем естественото състояние на нещата. В същността си човешкото познание е едно цяло, като ние, за наше улеснение, наричаме различни негови припокриващи се области с различни имена. Това също е естествено развитие на нещата - няма как един единствен човек да притежава цялото човешко познание, пък и последното се увеличава с времето.
Но ясни граници между кои да е две области всъщност няма, още по-абсурдно е да си помислим, че едната изключва другата. Древните гърци, както и изобщо аристокрацията по-късно, са имали достатъчно много време, в което не са били заети от всекидневни проблеми и са можели да си позволят да развият, както подобава на всяко човешко същество, най-различни умения, можели са да съзерцават природата на нещата и на самите себе си, така достигайки до знание. Така че това, в което е ощетена голяма част от обществото, (а това е особено абсурдно в нашата ера след информационната революция) е, че на нея постоянно й е казвано да "специализира." И хората не се замислят, ами си избират любим предмет в училище и после като коне с капаци се занимават само с него, автоматично самоотказвайки се от това да намерят нещо интересно и в другите предмети. А ако решат, че трябва да работят, те пак са насърчавани да специализират в една тясна област. И стават все по-тесни и тесни специалнисти, и за съжаление често успоредно с това стават все по-ограничени.
Истина е - човечеството знае много и научава все повече. Ако искаш да си наистина добър по нещо, често трябва да дълбаеш повече и повече - има области от познанието, които са достъпни само след много задълбаване в една по-обширна област. Нашата цивилизация, естествено, се нуждае от специалисти. Но специалист не трябва да означава тесноглед. Не трябва човек да спира развитието си в други области, само защото е решил, че ще отделя повече време на една от тях, това си е гавра с възможностите на човешкото същество! Най-малкото, мостовете между различни области на познанието водят до нови открития, често с голяма значимост за човечеството.
Това, което би било хубаво, а явно не успява да направи училището - е да ни даде широка база от познания, без да заставя много ученици да мислят, че предметите в училище са като чекмеджета, в които грижливо и спретнато е подредено цялото човешко знание. Напротив, нашето познание е една хаотична съкровищница, в която можеш да намериш какво ли не. Но може би вълшебната лампа на тази съкровищница е самото знание за нея.
Така, аз реших да уча Физика и философия по няколко причини, първата бидейки, че това е нещо наистина по-общо, отколото повечето други специалности и в този смисъл щеше най-малко да ме ограничи. Второ, тъй като естествено предпочитам едни области на познанието пред други: (например не харесвам икономиката (за съжаление на огромна част от студентите, които учат точно това) (изключение, разбира се прави поведенческата икономика, която може да се третира и като психология)) физиката и философията са две от най-вълнуващите ме такива. А физиката и философията се занимават с природата около нас и в нас, отчаяно се опитват да разберат принципите, на които работи Вселената. Философията сама по себе си е саморефлексия - любов към познанието, тя предлага постоянно усъвършенстване на собственото знание, тя е всичко: и вътрешния, и въшния свят, ако изобщо това са две различни неща, и така има общо с всичко. А физиката - тя е "само" външния свят, но тя е философия с математика, използва математически модели за разбиране начина, по който работи Вселената на нашия немисловен свят - и постига отлични резултати, а квантовата механика е доказателство, че мисълта и "реалността" не са две съвсем различни неща...
Така че - да, уча това, което за мен е най-интересно на света! И съветвам всеки, на когото предстои следване, да си избере това, което наистина му е присърце. Независимо какво чува около себе си.
П.С.: Тази статия може би стана малко по-лична, отколкото е подходящо за такъв чисто информативен блог, но тя бе породена от ужаса ми, когато пак човек с наистина голям умствен потенциал ме попита "Какво е общото между физика и философия?" Един въпрос, който, макар и невинен, показва много за мисленето на обществото..
Бих добавил също и „случайното съвпадение между съкращението PhD (лат. philosophiae doctor), което на български се превежда като „доктор“ (съкр. от „доктор на науките“). За съжаление, на мен също ми е трудно да наблюдавам поглъщащото (само)ограничаване, при все, че след всеки изминал ден се убеждавам колко свързани помежду си са естествените науки.
ОтговорИзтриванеМалко преувеличаваш в аргументите си:
ОтговорИзтриване1. Какво относно света е открила или обяснила философията в последните 2000 години? (изключвам античната философия, тогава тя просто не е била отделна наука от математиката)
2. Представи един философски текст, който да носи смисъл и да е аргументиран, написан в последните 2000 години и да не е написан от математик.
3. Какво имаш предвид под "квантовата механика е доказателство, че мисълта и "реалността" не са две съвсем различни неща"? Звучи като приятно метафора, но е подвеждащо и просто не вярно.
Усещам, че коментара ми звучи нападателно. Не ми е това целта, но наистина не виждам с какво философията е допринесла в последно време (2000 години) на науката.
ОтговорИзтриванеВ античността тя е била методът да се намира истината[1], но това се е променило в момента в който математика и философията са се разделили. Математиците са създали логиката[2], а философите просто са изостанали погълнати в своето ораторско майсторство (просто защото това остава, когато нямаш аргументи).
Със сигурност "философски" спорове относно коректността на математиката и науката могат да настъпят. Но от това което съм видял, никой без задълбочени познания по математика не е способен да построи смислен аргумент. Сравни Св. Августин с Penrose или Eugene Wigner.
Вярно е, че съм се сблъсквал с малко философски текстове писани от "истински философи", но защо текстовете и на Кант и на Русо и на Св. Августин[3] са толко лишени от солидни аргументи, а "философските" текстовете на математици са кратки и ясни.
[1] Пещерата на Платон е идеята, на която се основава цялата математика.
[2] Имам предвид математическата логика, не лишените от смисъл и умишлено усложнени аргументи, които философите наричат логика.
[3] Ако това изглежда като странен списък от философи, то най-вероятно е странен. Просто това са единствените философи, на които по някаква причина съм прочитал цели текстове. Сигурен съм, че някъде там има философи, които пишат смислени аргументи, а не просто упражнения по ораторско майсторство. Това което искам да кажа е, че те са изключенията.
Написах едно коментарче, но малко се олях, стана много дълго, така че го помествам в нова статия : )
ОтговорИзтриванеПоздравления, Диана :), познавам лично няколко учени физици и всички те ( по- рано , или по- късно ) са достигнали до философско мислене, разбрали са неизбежността на субективността във всяка наука и са изпитали смирение пред загадките на вселената.
ОтговорИзтриванеСпоред мен, няма значение по кой път ще достигнем до просветление, защото всички пътища водят към едно и също място, важното е да не спираме.
В този смисъл ще пожелая на Стефан удобни обувки по пътя, защото войнстващата любов към "чистата наука" и яростното заклеймяване на "псевдо науките" е един малко по- дълъг път към интегритета. Сигурна съм, че ще го измине, обаче, защото си личи, че иначе е умно и упорито момче :)
Поздрави.
Здравейте искам да добавя нещо което явно убягва по някакъв начин връзката между нещата не е ли в основата ( широкият поглед върху всичко в и около нас "физика+философиа" е моят начин който поражда усмивка в мен самият).
ОтговорИзтриване